Shopping Cart
چطور خودرو دست دوم خرید و فروش کنیم تا متضرر نشویم

خرید و فروش خودرو دست دوم و روش مقابله با کلاهبرداری از زبان زخم خورده ها

آخرین بروز رسانی در ۳ مهر ۱۴۰۰

خرید و فروش خودرو دست دوم چگونه انجام می شود؟ چی کار کنیم در خرید و فروش خودرو دست دوم و یا صفر ضرر نکنیم؟ خرید و فروش خودرو دست دوم گزینه است که با شرایط فعلی بازار ایران بیشتر باب شده. معمولا نرخ فروش خودرو های کارکرده به نسبت ماشین های صفر کیلومتر بیشتر است. دلیل اصلی این امر قیمت به صرفه تر این اتومبیل هاست. اما باید در نظر گرفت که توجه نکردن به فوت و فن خرید ماشین دست دوم در معاملات خرید و فروش خودرو به مراتب می تواند هزینه ی بیشتری به نسبت خودرو های صفر بر خریدارن تحمیل کند. در این مقاله از بیکار نه نکات مهم در خرید خودرو صفر و دست دوم را به شما  آموزش میدیم که برخی از آن‌ها را از زبان خریداران خودرو دست دوم و موارد واقعی کلاهبرداری ماشین به دست آورده ایم.

خرید و فروش خودرو دست دوم  چگونه انجام می شود؟

چی کار کنیم در خرید و فروش خودرو دست دوم و یا صفر ضرر نکنیم؟ خرید فروش خودرو نکات ریز زیادی دارد که هیچ فروشنده ای به شما نمی گوید. فروش خودرو دست دوم در بسیاری از موارد به ضرر و هزینه های تعمیری بعدی منجر شده و اکثر رانندگان از ماشین های خریداری شده خود رضایت ندارد! در این مقاله نکاتی را درباره خرید و فروش خودرو دست دوم آموزش میدم که برخی از آن‌ها را از زبان زخم خورده ها و موارد واقعی کلاهبرداری ماشین بیان می شود.

کدام خودرو دست دوم بهتر است؟ چطور تشخیص بدیم؟

برای اینکه این مقاله را بنویسم ابتدا در دیوار یک آگهی ثبت کردم و نوشتم کسانی که فوت و فن های این کار را بلد هستند یا اتفاقی برای خودشان افتاده و که تجربه شده برایاشان برای من بفرستند تا در این مقاله استفاده کنم.

بنابراین تعدادی از دوستان لطف کردند و نکات حقوقی و فنی و تجربیات شخصی خودشان را گفتند و من هم آن‌ها را در ادامه همین مقاله قرار دادم تا تو هم بتوانی از آنها استفاده کنی و از خرید و فروش های افرادی که ضرر کرده اند عبرت بگیری و راهنمایی باشد برای افزایش تجربه در خرید و فروش ماشین آن هم از نوع کارکرده.

راهنمای خرید خودرو دست دوم و نکات مهم آن

فکر میکنم همه ما با این حرف موافق باشیم که علت تمام اتفاقاتی که در هنگام خرید و فروش خودرو مخصوصا از نوع دست دوم آن می افتد به دلیل عدم آگاهی ما نسبت به روش صحیح کارشناسی خودرو است. البته بخشی هم مربوط به اعتماد بیجای ما به طرف مقابل است و اینکه اکثرا دلی ماشین خرید میکنیم یعنی یک ماشین اگر به دلمان نشست همان را میخریم و آنچنان که باید آن را بررسی نمیکنیم.

من مطالبی که این عزیزان فرستادن را دسته بندی کردم و در ادامه به هر کدام اشاره میکنم علاوه بر آن نکاتی را هم خودم اضافه کردم که امیدوارم مفید باشد. در انتهای مقاله هم میتوانی اصل پیام هایی که دوستان لطف کردن فرستادن را مشاهده کنی و عمق فاجعه را بیشتر درک کنی!

یاد بگیر مثله یک حرفه ای ماشین بخری و بررسیش کنی

آگاهی نسبت به نقاط ضعف و قوت هر خودرو قبل خرید

اگر قبل از بازدید خودرو نسبت به نقاط ضعف آن خودرو آگاهی پیدا کنیم موقع بازدید دقیقا می دانیم باید دنبال چه علائمی باشیم و آن قسمت هایی که آن خودرو در آن ضعف دارد را با دقت بیشتری بررسی میکنیم. به عنوان مثال خودرو ۴۰۵ معروف به این است که در سرسیلندر ضعف دارد و خیلی زود واشر سر سیلندر می سوزاند در نتیجه این قسمت را بیشتر چک می کنیم تا مطمئن شویم آن خودرو در این قسمت مشکلی نداشته باشد.

کدام خودرو دست دوم خوش فروش تر است؟

ماشین کم خرج چی بخرم؟ بعضی خودروها هستند که در بازار خیلی راحت تر خرید و فروش می شوند و به اصطلاح خوش معامله هستند مثلا ۲۰۶. اگر زیاد ماشین عوض میکنید و نمیخواهید مدت ها منتظر بمانید تا آن را بفروشید پس باید بروید سراغ خوش معامله های بازار. هم نوع خودرو و هم رنگ آن تعیین کننده خوش معامله بودن آن است که با کمی پرس و جو می توانید متوجه شوید.

 

راهنمای خرید و فروش خودرو دست دوم

ماشینم به خرج افتاده بفروشمش!؟

بعضی افراد هنگامی که ماشینشان به خرج می افتد اقدام به فروش آن می کنند تا خرج ها به گردن نفر بعدی بیافتد پس باید موقع بازدید قسمت فنی مانند موتور، گیربکس و جلوبندی آن را به دقت بررسی کنیم تا گیر یک ماشین بد و پر خرج نیافتیم.

ماشینم اتاقش ماله خودش نبود!

این روزها ترفندهای زیادی زده می شود تا خودرو سالم و بی عیب نقص بنظر برسد و در نتیجه قیمت آن افتد نکند بنابراین هنگام بازدید خودرو حتما شماره موتور و شماره شاسی حک شده روی بدنه و پلاکت سریال آن را با مدارک خودرو تطابق بدهید چون اگر مطابقت نداشته باشد تعویض پلاک نخواهد شد. در این زمینه مواردی که میتواند اتفاق بیافتد این است که موتور ماله تعویض شده باشد اتاق تعویض شده باشد یا اتاق را برش طولی یا عرضی داده باشند که اگر قانونی این کار را نکرده باشند به مشکل خواهی خورد.

تا حد امکان وکالتی خودرو نخر!

نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم: هنگام تعویض پلاک بعضی از فروشنده ها به دلایل مختلف یک وکالت تعویض پلاک و ثبت سند به تو میدهند که نباید قبول کنی چون ممکن است خودرو ایراد قانونی داشته باشد و تعویض پلاک نشود و فروشنده هم تمام پول را از تو گرفته باشد و مجبور شوی کلی دوندگی کنی.

برای خرید یا فروش خودرو به نزدیکترین دوستت هم اعتماد نکن! چون ممکن است او هم خبر نداشته باشد که ماشینش در چه وضعیتی است. یک نفر از دوستش ماشینی خریده بود و کارشناسی رنگ نکرده بود چون دوستش گفته بود ماشین بی رنگ است.

اما وقتی این بنده خدا ماشین را فروخت و طرفی که ماشین را خریده بود کارشناسی رنگ برد و ماشین رنگ دار از آب در آمد مجبور شد با کلی ضرر آن را بفروشد و میانه اش با دوستش نیز سر همین قضیه شکر آب شد!

اگه فروشنده قسطی ماشین خریده مراقب باش که در سند ماشین مهر رهن در کمپانی نباشد که اگر طرف قسط ماشین را پرداخت نکرد به مشکل نخوری یا اینکه قسط ماشین را به نام خودت کن و مبلغ بدهی آن را از فروشنده کم کن.

استعلام تخفیف بیمه

اگر روی تخفیف بیمه شخص ثالث حساب کردی حتما از بیمه استعلام بگیر چون این روزها اگر کسی تصادف کند و از بیمه اش استفاده کند کوپن از بیمه کنده نمی شود و ممکن است روی بیمه تخفیف نوشته شده باشد اما در اصل صفر باشد. اگر فروشنده گفت سند به نام خودم نیست.

بخوانید:  آموزش قدم به قدم مراحل نصب کرکره برقی

یا با صاحب سند صحبت کن تا متوجه شوی که میاید سند بزند یا به دلیل طلبکار بودن از فروشنده خودرو حاضر به این کار نمی شود. یک نفر خودرویی به همین شکل خریده بود و فروشنده مبلغی به صاحب سند بدهکار بود و حاضر نمی شد آن را پرداخت کند و این وسط خریدار با کلی دوندگی و خواهش التماس صاحب سند را مجاب کرد تا سند را به نام او کند.

قبل از قولنامه نوشتن کارشناسی رنگ و بدنه خودرو انجام بده!

تا خریدار به این بهانه از شمای فروشنده طلب خسارت فسخ قرارداد نکند. یا در قرارداد خسارت فسخ قرارداد ذکر نکنید چون بعضی خریداران به این بهانه فروشنده ها را سرکیسه می کنند.

 

نحوه معامله ماشین دست دوم بدون ضرر کردن

خودرو را پیش مکانیک بردم گفت مشکلی نداره اما…

سراغ هر مکانیک یا کارشناسی نرو چون ممکن است نتواند عیب آن را تشخیص دهد و بعدا دچار ضرر شوی. حتما از کارشناس رنگ مطمئن و مکانیک ماهر استفاده کن.

یکی از مهم ترین نکات خرید و فروش خودرو توجه به کیلومتر خودرو است!

اما ظاهر آن اینطور نیست و بنظر بیشتر از کیلومتر کار کرده است. بعضی افراد کیلومتر ماشین را دستکاری میکنند تا آن را کم کار جلوه دهند ولی باید به ظاهر و مخصوصا لاستیک ها توجه کنی اگر زیادی فرسوده باشد آن ماشین کم کار نیست. اگر لاستیک ها تقریبا صاف باشد آن ماشین حداقل ۹۰ هزار کیلومتر کارکرده است.

قبل از بازدید خودرو فیلم شرلوک هولمز ببین!

اگر این فیلم را دیده باشی حتما بعد از آن کمی سعی کرده ای که دقتت را افزایش دهی و به نکات ریز توجه کنی. هنگام بازدید خودرو به شدت این نکته سنجی و ریز بینی به کارت خواهد آمد و از کوچکترین نشانه ها در بدنه و موتور خودرو می توانی تشخیص دهی که قبلا اتفاقی برای آن افتاده یا خیر. البته این کار نیاز به تمرین و تجربه دارد

در معامله خودرو آدم شناسی یادبگیر!

برای خرید یا فروش یک خودرو آن هم با فرد غریبه باید به حرف های او توجه کنی به ظاهرش طرز صحبت کردنش زبان بدنش و… این کار هم با تمرین بدست خواهد آمد ولی همه ما با استفاده از غریزه کمی از این دانش را داریم فقط باید کاملا هوشیار شویم و به تمام نکات مشکوک توجه کنیم.

فیلم آموزش کارشناسی خودرو دست دوم

همیشه دزد از پلیس یک قدم جلوتره

خدا نکند گیر آدمی بیفتیم که قصد کلاهبرداری داشته باشد چون هر چقدر ترفند یاد داشته باشیم باز آن طرف یک فن جدید خواهد زد. بنابراین هیچ وقت خوشبینانه به معامله و طرف مقابل نگاه نکنیم و همیشه هوشیار باشیم و بدبینانه به موضوع خرید و فروش خودرو نگاه کنیم در غیر این صورت دچار مشکل خواهیم شد.

پیام هایی که مردم فرستادن در رابطه با کلاهبرداری های اتفاق افتاده در خرید و فروش خودرو دست دوم

احمد:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

 

سلام من میکانیکم خرید چه ماشینی پراید شاستی خیلی مهمه همه دنبال شاسی سالم میگردن پژو اتاقیش خوبه اما سرسیلندر ضعیفه واشر میزنه تو واشرش دقت کنن حداقل ماشین ۱۵ رب روشن باشه تا ببینه جوش نمیاره ماشین و ۱۰ مین روشن باشه مشخص میشه اب ریزی داره یا روغن ریزی یا یاتاق زده تو اتاق و.رنگ ماشین کارشناس حتما ببرین بعضیا حرفه این اتاق تصادفی رو.با اتاق بی رنگ خام تعویض میکنن شماره بدنه موتور با اتاق و چک کنید یکی.باشه

سلام

ممنون نکات خوبی رو گفتین👌 تا حالا برای خودتون یا دوستانتون پیش اومده ماشینی خریده باشه که اون چیزی که باید نبوده؟

تو بازار رنگ سفید معمولا خریدار زیاد داره بعضیا از رنگشون احتمالا ناراضی باشن وگرنه در موارد دیگه اکثرا راضی بودن مصرفم براشون مهم بوده تیپ ۵ ۲۰۶ و پراید و ال نود مصرفاشون پایین تره خوش بخر ترم هست پژو از نظر مصرفی یخورده بالاتره اما این دوره همه دوگانه میکنن ارزونیه لوازمم مهمه پراید لوازماشون ارزونتره و خرجش نسبت به بقیه خودروها کمتره.

بله درسته مرسی که تجربه خودتون رو گفتید بسیار مفید بود🌹

خواهش میکنم ولی در مورد رنگ ماشین این مهمه داخل اینترنتم سرچ کنید مطالبش هست تو رنگ ماشین احتمالا یکسریا فریب بخورن میکانیکی ماشین و میشه به تعمیرگاه نشون داد اما رنگ ماشین مثلا ماشینی که مدل ۸۰ هست و کیلومتر ۰ کارکرده بدون رنگ یکم مشکوک میشه کارکرد ماشین و میشه با دستگاه دیاک مثلا ماشینی که ۶۰ تا کارکرده رو به ۰ تبدیل کرد بگن مثلا صفر یا ۷ تا واقعی کار کرده اما رنگ ماشین مدل پایین بدون رنگ خیلی مشکوکه و باید بررسی گامل تری صورت بگیره

حسین ترابی:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام.من یه نکته میخواستم در مورد ماشین کارکرده بگم

سلام

بفرمایید لطفاً

بعضی افراد برای تسریع در امر معامله یه وکالت کلی که شامل تعویض پلاک و انتقال سند محضری میشه از فروشنده میگیرن و تسویه کامل انجام میدن.بعد از مراجعه به تعویض پلاک یا محضر متوجه توقیف بودن خودرو میشن.برای همین همیشه باید دو طرف در تعویض پلاک و محضر حاضر باشن تا در صورت وجود مشکل خریدار متضرر نشه

خیلی عالی بود نکته ای که گفتید

ممنون🌹

 

Arash:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

نکات مهم شماره ها درست باشه شاسیهاسالم باشه سند بنام فروشنده باشه موقع خرید از یک وارد راهنمایی بگیره و…

 

سلام

ممنون

تا حالا برای خودتون یا دوستانتون پیش اومده ماشینی خریده باشه که اون چیزی ک باید نبوده؟

بله سه بارشماره موتور ماشین دست کوب بوده یعنی بدون نامه راهنمایی یا مجوز موتورماشین یا اتاق ماشین عوض شده بود دریک مورد رنگ ماشین مشابه رنگ اصلی بود ویک مورد مدل فرق میکرد مثلا به من ماشین مدل ۸۹،درقولنامه نوشته شده بود ولی موقع سندزدن درمحضر مدل۸۶بود

نکته خیلی خوبی رو گفتید تا حالا کسی بهش اشاره نکرده بود

لطف کردید 🌹

علیرضا راهوی زاد:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام

یه بار ماشین تمام رنگ خریدم و اگه ماشین قسط میخری و قسطشو ندی ، یارو پول طلبکاره و حق نداره ماشینو ببره ، البته باید ادم بی ارزه ای نباشی

سلام

یعنی نمیدونستی تمام رنگه؟

قسط رو به طرف میدی یا به بانک؟

 

نه نمیدونستم ، بعد از طریق دادگاه ماشین رو پس دادم به بانک که اصلا ربطی نداره ، شما باید شکایت کنی ، ولی قبل از شکایت باید با هم صحبت کنین اگه زیر بار دیرکرد قسط ها نرفت و کار به جای باریک کشید شکایت میکنی ، و اینجا بستگی به پیگیری شما داره ،

اون طرف اگه وسیله رو بخاطر قسط ندادن از شما به زور پس گرفت و شما شکایت کردی باید شما رو راضی کنه و شما میتونی از همین طریق چند میلیون پول بگیری ، و اگه یه شکایت معمولی کردی ماشین رو بهت بر میگردونن و شما باید یا پول رو به حساب دادگاه بریزی و یا به حساب طرف و رسیدشو نگه داری تا روز اخر

 

 

سید علی:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام

من از اشنا ماشین خریدم ولی چپی بود رفت تو پاچم برا همین از بابات هم ماشین خریدی باید ببری کارشناسی یکی دیگه خریدم بردم کارشناسی بعد رفتم به مکانیک نشون دادم مشکل داشت گیربکس ش ولی نفهمید و رفت تو پاچم نتیجه اول اول کارشناس رنگ بعد هم مکانیک عالی ماشین دیگه خریدم سرعت پایین دور زدم خوب بود معامله کردم…. رفتم تو صدمتری گاز دادم دیدم فرمون میزنه نگو بی پدر لاستیک شکسته گذاشته بود روش بازم رفت تو پاچم

ماشین هروقت خاستی بخری اول بنداز تو جاده ۱۰۰گاز بده ترمز بگیر فرمون ول کن که نکشه چپ و راست بعد جا یک مکانیک وارد ببر ببین دود میکنه یا نه…بعد برو تشخیص رنگ ولی اول این کارها اول سند ماشین ببین و کارت ملی که سند به نامشه رو چک کن اگر یک الف تو سند اشتباه بود بهیچ وجه نخر چون میره درت و اگه مشکل کوچکی هم داشته باشه یه سال باید بدویی برا شندش اگه ماشین صفر یا مدل بالا بود دقت کن که سند رهن نباشه رو برگه سند کمپانی مهر رهن نباشه…طرف هم گفت خودم چک هاشو میدم اصلا نخر چون تو داری پول میدی برو یکی دیگه بخر چون اگه طرف پول نده دهنت سرویسه

الان مد شده ماشین رو میبرند ۴۰۰ میدن مثلا ۳۰۰هرار کارکرد رو میکنن ۱۲۰ هزار که کسی هم نفهمه حتا دیاگ هم بزنن نشون نمیده پس باید به دوروبر و زیر پا ماشین و لاستیک دقت کنی که موتورش ترکیده نباشه بیمه های الان دیگه کوپن جدا نمیکنن…. طرف میگه ۷۰درصد تخفیف داره بیمه ..رو خود بیمه هم نوشته ۷۰درصد تخفیف..ولی یکماه قبل تصادف کرده و خسارت داده رو برگه نمی نویسند برا همین باید استعلام از بیمه بگیرید ماشین هایی هم که بیمه ۶ ماهه شدن دیگه تخفیف ندارن کلام آخر خودم از جلو نمایشگاه ماشین تو خیابون رد میشم فرار میکنم پس اگه تجربه نداری طرف نمایشگاه دار و بنگاهدار نرو چون اینا مامان خودشونو جا دختر ۱۸ ساله میفروشن

سلام

بخوانید:  انواع رک شبکه پسیو و تجهیزات قابل نصب در آن

توضیحاتت خیلی عالی بود نکات خوبی رو گفتی.

ممنون که پیام دادی زحمت کشیدی🌹🙏

انشاالله هیچ وقت کلاه سرت نره دیگه

کاربر چت:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

 

سلام

من بابت نبردن ماشین قبل از قولنامه به کارشناس رنگ، دو مرتبه متضرر شدم به طرف اعتماد کردم اما بعد یه مدت که متوجه شدم، طرف زیر بار نرفت، حتی شکایت هم به نتیجه نرسیده و نتونستم ثابت کنم چون تو ایران به دو چیز خیلی اهمیت میدن ، یکی رنگ شدگی، دوم ضرب خوردگی شاسی ها، کارشناس رنگ، قبل از خرید خیلی مهمه چون هر دو رو بررسی میکنه

سلام

ممنون از نکته ای که گفتید

میشه بفرمایید ماشین چی بود و چقدر ضرر کردید؟

چندین سال قبل آردی که حدود ۵۰۰ متضرر شدم بعد هم ۲۰۶ که ۲ تومن ضرر شد البته با قیمت خودروهای اون زمان مثلا ۲۰۶ حدود ۱۷ تومن قیمت داشت حدود سال ۹۳

اها خیلی ممنون

کاربر دیوار:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

آره من یک اشتباه بزرگ در خرید و فروش خودرو دست دوم کردم پارسال ماشین میخاستم بخرم ۴۰نخریدم الان شده ۱۲۰

سلام

انشاالله که دوباره بیاد پایین بتونید بخرید. اما موردی برای شما یا دوستاتون اتفاق نیافتاده ک تجربه شده باشه غیر تغییر قیمت مثلا کلاه برداری یا ماشین رنگ دار بجای بی رنگ بفروشن بهتون.

چرامن برای پدر خانم داداشم اتفاق افتاد. ۲ماشین از نمایندگی خریده بود صندوقش بعد چند سال که میخاست بفروشه رنگ داشت

عجب

ممنون که گفتید🌹

این بنده خدا هم قسم میخوره ماشینو خودش جایی نزده خودمم میشناسمش ادمی هم نیست سویچ بکسی بده که کس دیگه بزنه

کاربر چت:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام

من یه بار یه۴۰۵خریدم که بعدازاینکه به تعمیرکارنشون دادم و اکی دادن از لحاظ موتوری اونوخریدم. سه چهار روز که ازخرید و در واقع معامله گذشت ماشین دود میزد داخل بردم چندتاتعمیرکارحرفه ای گفتن تو ماشین روغن ریختن که نشون نده نزدیک واشر زدنه،اقا ماشینو با ده میلیون خرج تعمیرکردم بعدم باکلی ضرر فروختم.خدا ازش نگذره

سلام

عجب اتفاقه بدی

ممنون که گفتید.

خواهش میکنم.موفق باشید

همچنین🌹

کاربر چت:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام تجربه ای که دوست من داشت این بود که چند سال پیش از شمال یک پراید خرید و آورد مشهد. بعد از مدتی اشکالاتی بهم زد که دقیقا نمی دونم چی بود. ولی یک مورد واضح اون این بود که گوشه ای از صندوق عقب ماشین یک سوراخ ریز داشت و فروشنده براش توضیحات قانع کننده ای داده بود.

ولی بعد از فقط چند ماه اون سوراخ کوچک دچار خوردگی شد و وسیع شد و کاملا پوسیدگی اون نمایان شد. طوری که نمی شد صندوق عقب وسیله بگذارند. بعدها یک آشنایی که در این زمینه تبحر داشت گفته بود که این اشکال و بقیه اشکالات دیگه بخاطر رطوبت هوای شهرهای شمال هست. که بعد از مدتی خودش رو نشون می ده. و خرید ماشین و این قبیل وسایل در هر شهری همانجا باید انجام بشه.

سلام

مرسی که گفتید نکته خوبی بود

خواهش می کنم موفق باشید

 

راهنمای جامع خرید یا فروش خودرو کارکرده

 

رادمنش:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام

من تجربه زیادی در خرید و فروش خودرو دست دوم ندارم ، فقط ۵ تا ماشین تا حالا خریدم .

سلام

تا حالا خودتون به مشکلی بر نخوردین موقعه معامله؟

فقط ماشین آخری که الان هم دارم . بنده خدا بهم دروغ گفت ماشین مال شاگردشه ،هفته دیگه میاد سند بزنه . الان ۳ سال گذشته کسی نیامده .😀 .و منم با قولنامه دارم استفاده میکنم .البته سند کارخانه و تمام مدارک دستمه گفتن با همون قولنامه میتونی بری شورای حل اختلاف تا سند رو بنامت کنن هنوز وقت نکردم یعنی نمیتونم کارم رو تعطیل کنم برم دنبال دادگاه بازی اره دردسر زیاد داره.

پلاکش چی تعویض کردید یا ماله کسه دیگس

مال کسیه اونم یه بار وکالت سند به نفر قبلی داده . برای همین فکر میکنه پلاک تعویض شده . نرفته توقیف پلاک بگیره

ماشینتون چیه؟

۴۰۵ مدل ۸۹

اها اگه خلاف بکنید براش پیام میره و میفهمه که تعویض نکردید پلاک رو

توی این چند سال فقط دوتا خلاف داشتم . اونم سرعت غیر مجاز بوده . خودم استعلام گرفتم ،نرفته شکایت کنه . یه دوستی دارم چند وقت پیش ۴۰۵ مدل بالا خرید . روز بعد پلیس ماشین رو میبره پارکینگ دوستم میفهمه طرف از زنش جدا شده .و زنش توقیف اموال گرفته.

چه شانسی داشته دوستت😂

۲۰ میلیون خرج کرد تا سند بنامش خورد موقع خرید باید به هر صورتی که هست استعلام وضعیت مالکیت رو گرفت فعلا با اجازه🙌

ممنون از پیامتون

ضیائی:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام

خسته نباشید

سلام

ممنون

سلامت باشی

یکی از دوستان ماشین خرید و کل مدارک طرف رو گرفت و یک تومن نگه داشت تا فرداش ماشین رو تعویض پلاک و سند بزنن ولی ماشین تعویض پلاک نشد چون شماره سیلندر نمیخورد و دستی بود الان کلی مشکل خوردن یکبارم خودم ۵۰۰ بیعانه دادم که ملشین رو نگه داره بخریم.

یعنی موتورش ماله خودش نبود؟

دیگه جواب تلفن نداد فک کنم . گفتن باید سیلندر دوباره تعویض بشه ماشین ۲۰۶ بود

asiiii:

روش های مقابله با کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان زخم خورده ها

سلام ب نظر من مهم ترین نکته تو خرید ماشین اول سند ماشین . استعلام از راهنمایی رانندگی استعلام از مکانیک بابت روغن سوزی کارشناسی رنگ سالم بودن شاسی

سلام

ممنون از پیامتون

تا حالا مشکلی براتون پیش اومده موقع خرید خودرو بخواید بگید؟

خواهش میکنم نه حقیقتش تمام اینا رو رعایت کردم و هیچ مشکلی پیش نیومد

خیلی ام عالی

بخوانید:  راهنمای خرید خودرو کارکرده اما سالم + نکات معامله مطمئن

محمد دادخدایی:

سلام در مورد کلاهبرداری های انجام شده من 2 مورد ب چشم. خودم دیدم شاید براتون جالب باشه. اینکه فردی آگهی فروش ماشین میده ساعت 12 روز پنج شنبه خریدار میره ماشینو می بینه پسند میکنه به فروشنده میگه شماره حساب بده برم چک بانکی بگیرم بیام تا بر می گرده میشه ساعت 1 دقیقا زمانی که بانک ها تعطیل میشن و فروشنده متاسفانه اعتماد میکنه ماشین را با کلیه مدارک و سوویچ یدک میده خریدار سلام ممنون از پیامتون

سلام  در مورد کلاهبرداری های انجام شده من ۲ مورد ب چشم. خودم دیدم شاید براتون جالب باشه. اینکه فردی  آگهی فروش ماشین میده ساعت ۱۲ روز پنج شنبه خریدار میره ماشینو می بینه پسند میکنه به فروشنده میگه شماره حساب بده برم چک بانکی بگیرم بیام  تا بر می گرده میشه ساعت ۱ دقیقا زمانی که بانک ها تعطیل میشن و فروشنده متاسفانه اعتماد میکنه ماشین را با کلیه مدارک و سوویچ یدک میده خریدار

سلام 

ممنون از پیامتون

محمد امیری:

روش های خرید و فروش بدون دردسر خودرو دست دوم

سلام

من ۲سال پیش ۴۰۵ مدل۸۸ گرفتم ک یارو وانمودمیکردکه چک بدهکارهو….خوب ماشین گرفتم بعد۴ماه ماشین یاطاقان زد موقع تعمیر که موتورو باز شد ک دیدیم کلا سیلندش خورده شده وباچسب نگهش داشتن .خلاصه سیلندکه شماره روشه وبایداز اول بری تعویض پلاک وشماره ثبت کنو …….نزدیک ۱ونیم خرجش کردم تاسوارش شدم .ک من ۳۰م گرفته بودم

سلام

نکته خوبی گفتید

ممنون که پیام دادید 🌹

محسن حسینی:

راهنمای خرید و فروش خودرو دست دوم از زبان کسانی که تجربیاتی دارند

سلام وقت بخیر؛

بنده چندتا ماشین خرید فروش کردم متوجه مواردی شدم که خدمت شما عرض میکنم شاید به دردتون بخوره سعی کنید تا جایی که امکان داره با مالک اصلی ماشین مذاکره کنید یا کسی که قولنامه به نامش هست، واسطه بیشتر دچار سردرگمی معامله میشن برای اطمینان از کارکرد اصلی ماشین دیاگ بزنید و به صفحه کیلومتر اکتفا نکنید! حتما حتما اگر قولنامه ای ماشین میفروشین در قولنامه برای سند زدن مهلت تعیین کنید و قید کنید پس از اتمام مهلت برای دوباره وکالت دادن هزینه زیادی میگیرین تا خریدار هرچه زودتر جهت سند زدن اقدام کنه

در قولنامه قید کنید که هزینه سند زدن با کدوم طرف معامله ست با چک کردن شاخص اب و روغن مطّمئن شوید که اب و روغن کم نمیکنه در پایان اگه قصد خرید ماشین تصادفی دارین حتما حضوری تمام زوایای ماشین رو بازدید کنید و به دیدن چندتا عکس اکتفا نکنید همینا به ذهنم رسید بازم اگه موردی یادم اومد میگم خدمتتون.

سلام اقای حسینی

ممنون از اینکه وقت گذاشتید

بسیار عالی بود نکاتی که گفتید

نکات معامله امن خودرو در خرید و فروش خودرو دست دوم چیست؟

قبل از خرید حتماً ۵ الی ۱۰ دقیقه با ماشین رانندگی کنید. گزینه ها و تعاریف جذاب خودرو از یک سو ، راحتی شما هنگام رانندگی از سوی دیگر. به یاد داشته باشید آنچه برای شما در هنگام رانندگی مهم است لزوماً برای دیگری اهمیت ندارد. دید ناکافی در اطراف خودرو ممکن است باعث شود تمام مزایا و گزینه های آن را از دست بدهید.

شاید شما قد بلندی داشته باشید و ارتفاع کم اتاق ماشین هنگام رانندگی برای شما خسته کننده باشد. ده ها فاکتور دیگر وجود دارد که می تواند باعث شود در هنگام رانندگی احساس ناراحتی کنید و از آن خسته شوید ، بنابراین همیشه قبل از خرید ماشین ، حتماً چند دقیقه با آن رانندگی کنید و ببینید آیا از رانندگی با آن لذت می برید یا خیر. به !

 1. به دهن فروشنده توجه نکنید! فروشنده ها به هیچ وجه نمی خواهد معامله خود را کنار بگذارند. سعی می کنند به هر قیمتی که شده خودرو را به شما بفروشند. باید خودتان را برای معامله امن آماده کنید.
 2. کمی اطلاعات از مشخصات فنی خودرو به دست آورید.
 3. فن بیان قوی داشته باشید و اجازه ندهید به راحتی خام حرف های فروشنده شوید.
 4. سریع تسلیم امکانات و آپشن های مثبت ماشین نباشید!
 5. مطمئن باشید قیمت پایین همیشه نشانگر یک مشکل در خودرو است.
 6. به اینکه طرف برای نیاز مالی اقدام به فروش خودرو کرده و ماشین سالم هست توجه نکنید چرا که یک دروغ محض است!
 7. فوت و فن خرید و فروش خودرو را فرا بگیرد، یا از یک فرد باسابقه کمک بگیرید.
 8. هیچ وجه بدون لمس خودرو اقدام به خرید ماشین نکنید.

ماشین فروشی دست دوم در کشور تا دلتان بخواد موجوده، اما کدام مناسب است؟ مسلما خودتان با معلومات و اطلاعاتی که در زمینه خودرو به دست می آورید می تواند به این سوال مهم پاسخ دهید.

 • از فروشنده پر حرف فرار کنید.
 • از دلایل منطقی پیروی کنید.
 • حرف فروشنده را در معامله خودرو درک کنید همین طوری تایید نکنید!

چطور  از کلاهبرداری فروش خودرو تصادفی جلوگیری کنم؟

کلاهبرداری خرید خودرو صفر و دست دوم و همچنین کلاهبرداری وکالت ماشین به دلیل سود بالای این زمینه بسیار بالاست و تنها یک کارشناسی خوب و اطلاعات جامع درباره قطعات اصلی خودرو، رنگ ماشین و شکل ظاهری خودرو می تواند شما را از دست کلاه برداری های بازار خوردو حفظ کند.

نحوه قیمت گذاری خودرو کارکرده چگونه است؟

قیمت گذاری خودرو کارکرده کمی سخت است و اگر اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید، چه خریدار خودرو باشید و چه فروشنده خودرو قطعا ضرر خواهید کرد.

بعد از خرید ماشین دست دوم چه کنیم؟

چک کردن و سرویس کلی ماشین از مهم ترین کار هایی است که باید بعد خرید خودرو مورد توجه قرار بگیرد.

چطور و چرا باید خودم کارشناسی خودرو یاد بگیرم؟

همان طور که در این پست راهنمای خرید خودرو دست دوم اشاره شد داشتن دانش فنی در خصوص کارشناسی خودرو علاوه بر جلوگیری از هزینه ای جانبی اضافی و حتی هزینه کارشناس خودرو  می تواند به شما در انتخاب و خرید درست خودرو با توجه به بودجه و نیازتان کمک زیادی کند. در کنار این همیشه می توانید بدون نیاز به کارشناس خودرو در هر معالمه ای حرف حسابی برای گفتن داشته باشید.

در خرید خودرو افراد یا معمولا حرفی برای گفتن ندارند و هر چی فروشنده بگه را قبول می کنند بدون اینکه به ضرر مالی و زمانی خود توجه کنند و دسته دم با اطلاعات قبلی وارد معامله شده و سرگرم حرف های فروشنده نمی شوند و خودشان اقدام به بررسی و کارشناسی خودرو می کنند .

اگر تمایل دارید در زمینه خرید و فروش خودرو دست دوم حرفه ای شوید و بتوانید به خودتان و دوستانی که قصد خرید خودرو دارند کمک کنید، می توانید در دوره غیر حضوری آموزش کارشناسی حرفه ای خودرو کارکرده شرکت کرده و با هزینه بسیار پایین تر از هزینه ای که به کارشناس خودرو پرداخت می کنید، خود کارشناس خودرو حرفه ای شوید.

 

دوره آموزش کارشناسی حرفه ای خودرو کارکرده به صورت غیر حضوری

 

کلام آخر

خرید و فروش خودرو کارکرده گزینه خوبی برای افرادی است که زیاد نمی خواهد هزینه گزاف برای خودرو بپردازند، شاید به دلیل مشکلات مالی و یا شاید برای استفاده کوتاه مدت. به سایت خرید و فروش خودرو نباید زیاد اعتماد کرد. باید در نظر بگیرید که خرید خودرو نیاز به کارشناسی دارد. تصادفات سنگین و یا سطحی از دید یک مشتری عادی مخفی است و هر کسی توانایی تشخیص این موارد را ندارد. لذا حتما باید قبل از خرید هر وسیله نقیله ای از جمله ماشین از یک کارشناس ماهر کمک بگیرید. گزینه دیگر هم استفاده از دوره های کارشناسی خودرو هست که می توانید با گذرانندن آن ها برای همیشه خود متخصص و کارشناس خودرو شوید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیازات ۵ / ۵. امتیازات ۵

امتیازی ثبت نشده اولین نفری باشید که به این مقاله آموزشی امتیاز می‌دهید

18 comments

 1. مهدی نیازی

  سلام نیازی هستم و میخام یه مقدار تجربه که تو این بازار دارم رو با دوستان به اشتراک بذارم و اونم اینکه حتما خودرو رو قبل خرید کارشناسی رنگ مورد اطمینان خودتون ببرید نه فروشنده. حتما کارشناس فنی هم ببرید با توجه به افزایش قیمت تعمیرات. سند و صاحب سند رو هم روئیت کنید و اگر بصورت وکالتی میخرید چک کنید که ماشین از لحاظ تعویض پلاک مشکلی نداشته باشه و تعویض پلاک بشه( شماره اتاق و شاسی و موتور مشکلی نداشته باشه)

  1. مهدی محمدی

   سلام آقای نیازی
   ممنون که تجربه تون رو اینجا گفتید
   موفق باشید

 2. سلام برج ۵امسال اول گرون شدن ماشین ۲۰۶ اتومات به مبلغ ۷۴ قولنامه کردم طرف کل پول کارت کشید معامله انجام شد فردا صبح زنگ زد ماشین فلان مقدا رنگ داره و من نگفتم ۱۰میلیون کم کنم که بنده قبول نکردم و خواستند ماشین پس بگیرم منم گرفتم تمام پولم دستگاه پز داشتن یک ۵۰تومان کشیدم الباقی از کارت دیکه تسویه کردم خوب وکالت داده بودم بهش که زمان برگشت ماشین ۳نفر بودن و منو حسابی درگیر پس گرفتم جعر بحث دعوا کردن منم یادم رفت از وکالت که داده بودم پس بگیرم ماشین همون شب از جلو منزل دزدیدند و بعد پیگیری کردم متوجه شدم کار همون خریدار هاست تمام آدرس داده بودن جعلی دروغ بود پولی که از حساب من خارج شده بود کارت کشیده بودم رفته بود به حساب یک زندانی که جرم قتل انجام داده بود و حکمش قصاص بود از حساب اونم به حساب چند نفر دیگر که چند تا شون اونها زندان بودن این از ماشین فروختن ما چشم بازار کور کردم

  1. مهدی محمدی

   سلام امیر عزیز
   ممنون از اینکه تجربه خودت رو با ما در میون گذاشتی
   امیدوارم ماشینت زودتر پیدا بشه

 3. سلام من خودم یک ماشین لیزیگ خریدم وقتی اقساطش تموم شد
  خانم صاحب اصلی ازش طلاق گرفته بود و باعث شد ماشینو توقیف کنه با اینکه من وکالت داشتم

  1. مهدی محمدی

   سلام عجب اتفاقی افتاده براتون
   یه جورایی پیش بینی نشده بوده و کاری نمیتونستید انجام بدید دیگه
   ممنون که پیام دادی اقای قادری

 4. حسین پور

  سلام
  ما یه ماشین چکی فروختیم
  اما هم ماشین رو دادیم و هم تعویض پلاک کردیم واسش
  اونم چک رو پاس نکرد
  در کل کارش همین بود ماشین چکی میخرید و نقدی میفروخت
  نباید تا گرفتن پول تعویض پلاک انجام بدی یا سند بزنی

  1. مهدی محمدی

   سلام آقای حسین پور
   بله متاسفانه کلاهبردار هم کم نیست تو بازار خرید و فروش خودرو
   مرسی از کامنتی که گذاشتی

 5. سلام .همسر من یه چند سالی در کنار شغل اصلیش خرید فروش ماشین هم میکرد و تو این مدت سر بعضی شون مشکلاتی هم پیش میومد ولی آخرین ماشین که برای استفاد خیلی دردسر ساز شد

  یک پراید وانت برای محل کارشون خریدن چند ماهی دستشون بود هر سری به بنگاه رفتن که سند بزنه بنگاه دار گفت صاحب سند مسافرته که به خاطر پارک ممنوع ماشین رفت پارکینگ و دوباره همسرم رفت که الان سند لازمه که بنگاهی یک کاغذ نوشته داده بود با این برو پارکینگ درست میشه

  و ماشین خارج شد و مشکلات شروع شد
  الان فقط ماشین صفر میخرن

  اونقدر فریبکاری زیاد هست که هرچی اطلاعات عمومی بیشتر بشه باز هم کمه

  1. مهدی محمدی

   سلام خانم اسلامی
   بله متاسفانه آدم سالم کم پیدا میشه تو بازار خرید و فروش خودرو دست دوم
   دیدگاه مفیدی گذاشتید ممنون

 6. سلام
  من مگان ۹۱ مشکی خیلی تمیز کمکار خریدم از کرج که بصورت وکالت فروش و تعویض پلاک ماشین رو معامله کردم و آوردم مشهد که پلاک رو عوض کنم متوجه شدم موتور تعویض شده و شماره موتور سند با شماره موتور حک شده یکی نیست

  1. مهدی محمدی

   سلام عجب اتفاق بدی برات افتاده
   امیدوارم حل شده باشه
   مرسی که تجربه ات رو با ما درمیون گذاشتی

 7. گول این صحبتهایی که تعویض پلاک کفایت میکنه و تنظیم سند در دفترخانه واجب نیست را خوردم. فقط تعویض پلاک رفتم. وقتی خواستم ماشینو بفروشم، خریدار از من سند قطعی خواست ولی من فقط برگه سبز را تهیه کرده بودم. به مالک اولیه بابت اومدن به محضر و تنظیم سند گفتم، ایشون قبول نکرد و ادعا کرد که من به ایشان بدهکارم و ۴ میلیون پول اضافه گرفت و سرانجام برای سند نویسی اومد محضر.
  حتما حتما مردم علاوه بر تعویض پلاک سند رسمی هم تنظیم کنند

  1. مهدی محمدی

   ممنون محمد عزیز از اینکه تجربه خودت را با بقیه در میون گذاشتی

 8. سلام آقای محمدی
  چند سال پیش من یک آردی گرفتم چون دفعه اولم بود و تجربه نداشتم نمیدونستم باید صاحب سند رو رویت کنم این یک اشتباه دومیش پول محضر رو کم نگه داشتم سومی هم ماشین خلافیش زیاد بود به هر حال ضرر کردم ولی تجربه شد

  1. مهدی محمدی

   سلام دوست عزیز
   ممنون که تجربه ای که خیلی برات گرون دراومده رو با ما به اشتراک گذاشتی

 9. خرید و فروش خودرو دست دوم هم میتونه سودآور باشه هم اگر مثله این دوستانی که تجربه خودشون رو گفتن میتونه ضرر و زیان بهمراه داشته باشه. البته اگر یکی دو بار ماشین خرید و فروش کنی دستت میاد که چکار کنی.
  ممنونم از این مطلب خوبی که درباره تجربه دیگران جمع آوری کردید خیلی مفید بود🙏

  1. مهدی محمدی

   خواهش میکنم پدرام عزیز لطف داری
   ممنونم که نظر خودت رو گفتی
   ولی ای کاش در مورد تجربه خودت در خرید و فروش ماشین توضیح میدادی تا همه استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.