سایت بیکار نه

0

نقش سرور در شبکه چیست؟ و انواع سرور کدام اند؟

دسته بندی ها : شبکه کامپیوتر, مقالات آموزشی ۲۳ دی ۱۳۹۷ مهدی محمدی 463 بازدید
رک سرور

سرور به کامپیوتری گفته می شود که به بقیه کامپیوترهای موجود در یک شبکه خدمات ارائه می دهد و کاربران از طریق این کامپیوتر می توانند به اسناد یا فایل های مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند.

سرور در یک شبکه کوچک می تواند یک کامپیوتر معمولی باشد و حتما لازم نیست سخت افزار خیلی قوی داشته باشد اما در یک شبکه سازمانی و بزرگ که سرعت خدمات دهی یک امتیاز برای شبکه محسوب می شود باید از سرور های قدرتمند تری استفاده کرد.

انواع سرور

سرورها در شبکه به دسته های مختلفی از نظر نوع خدماتی که ارائه می کنند، تقسیم می شوند. این سه مدل سرور که در پایین آورده ام در یک شبکه سازمانی بیشترین استفاده را دارند.

 

سرور پایگاه داده:

این نوع سرور ها معمولا برای ذخیره اطلاعات یک نرم افزار خاص تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

اپلیکیشن سرور ” Application Server”:

این سرور نرم افزاری را روی خود نصب می کند و بقیه کامپیوترها از خدمات این نرم افزار تحت شبکه استفاده می کنند.

فایل سرور “File Server”

این نوع سرور ساده ترین نوع سرور است که قادر است فایل ها را درون شبکه به اشتراک بگذارد و بقیه کاربران نیز می توانند به این سرور فایل انتقال دهند و یا فایل ها را کپی کنند و در کامپیوتر خودشان استفاده کنند.

سرور مجازی

این روزها سرورها به ابعاد کوچکتری رسیده اند و همچنین به قدرت آنها نیز اضافه شده است و به مرور زمان جای سرورهای قدیمی و بزرگ را خواهند گرفت و با توجه به قدرتی که در پردازش اطلاعات دارند به جای استفاده از چند سرور مختلف در یک شبک می توان فقط از یک سرور مجزا استفاده کرد و با استفاده از نرم افزارهای مجازی از یک سرور برای مقاصد مختلف به صورت همزمان استفاده کرد.

انواع سرور از نظر شکل و سخت افزار

سرور های شبکه در دو مدل ایستاده و رک مونت (در داخل رک نصب می شود) در بازار موجود هستند و از لحاظ سخت افزار نیز با یک دیگر متفاوت می باشند، که مدیر شبکه با توجه به نیاز و تعداد کاربران استفاده کنند باید سرور مورد نظر خود را از از نظر سخت افزاری انتخاب کند.

این سرورها به دلیل اینکه باید همواره روشن باشند تا در سرویس دهی به شبکه دچار اختلال نشود از دو پاور همزمان استفاده می کنند و همچنین برای جلوگیری از قطع شدن برق، این سرورها را به UPS  یا همان برق اضطراری متصل می کنند.

سرور ایستاده شبکهسرور شبکه

****************************************

این مقاله قدم به قدم طراحی شده است پس توصیه می کنم به ترتیب فهرست زیر، آن را مطالعه کنی (روی هر بخش کلیک کن) و چنانچه نظر یا سوالی در رابطه با هر یک از بخش ها داشتی می توانی آن را زیر همان مقاله مطرح کنی.

 

فهرست مطالب:

معرفی خلاصه شبکه های کامپیوتری و انواع آن

شبکه بی سیم یا کابلی؟

اجزای یک شبکه کامپیوتر

کابل شبکه و انواع دسته بندی و سرعت آن

انواع رک شبکه و تجهیزات قابل نصب در آن

هاب، سوئیچ و روتر چیست؟ و چه کاربردی دارند؟

نقش سرور در شبکه چیست؟ و انواع سرور کدام اند؟

معرفی ترانک و داکت و اتصالات آن ها

معرفی کار نصاب شبکه پسیو و درآمد آن

آموزش قدم به قدم مراحل نصب و راه اندازی شبکه

مهدی محمدی
مهدی محمدی

مشتاقانه مشغول یادگیری انواع کار فنی هستم و بیکار نه را برای کسانی راه اندازی کردم که دوست دارند فنی شوند یا به کار فنی علاقه دارند و می‌خواهند مهارت‌های خودشان را افزایش دهند.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

لینک کوتاه :