سایت بیکار نه

0

شبکه بی سیم یا کابلی؟

دسته بندی ها : شبکه کامپیوتر, مقالات آموزشی ۲۳ دی ۱۳۹۷ مهدی محمدی 445 بازدید
شبکه-کابلی-یا-بی-سیم

این سوال شاید برای تو هم پیش آمده باشد که چرا هنوز از شبکه های کابلی یا همان اترنت استفاده می شود در حالی که می توان خیلی راحت و بدون دردسر یک شبکه بی سیم را راه اندازی کرد.

خب برای اینکه جواب این سوال روشن شود باید به مزایا و معایب هر شبکه اشاره شود.

خیلی واضح است که راه اندازی یک شبکه بی سیم برای کاربران شبکه مان بسیار آسان و سریع تر است نسبت به یک شبکه کابلی، اما هزینه  آن هم بیشتر است و تجهیزاتی که باید استفاده شود گران تر است.

علاوه بر هزینه بیشتر پایداری کمتری هم نسبت به یک شبکه کابلی دارد چون رسانه انتقال این شبکه هوا است و برای همین قطعی های پیاپی می تواند در این نوع شبکه ها اتفاق بیافتد.

وجود فرکانس های مختلف در کیفیت سرعت و پایداری شبکه های بی سیم اثر منفی دارد و می تواند حتی باعث قطع شدن موقتی این نوع شبکه ها شود.

اما در مقابل شبکه های کابلی نویز پذیری بسیار پایینی دارند و به ندرت در این شبکه ها قطع ارتباط رخ می دهد و همچنین تا زمانی که شبکه متصل باشد کارایی و سرعت خود را حفظ می کند و تحت تاثیر عوامل مختلف افت سرعت اتفاق نمی افتد.

 

معایب شبکه های کابلی

اما شبکه های کابلی هم دارای معایبی هستند همانطور که اشاره کردم بزرگترین عیب این شبکه ها پیاده سازی وقت گیر آن است و در این نوع شبکه اگر کاربر جابجا شود باید کابل کشی و داکت کشی مجدد برای او صورت بگیرد پس قابلیت جابجایی آن دشوار و هزینه بر است.

در شبکه های کابلی برای عبور کابل ها باید دیوارها سوراخ کاری شوند و همینطور داکت کشی و ترانکینگ انجام شود.

این کار برای ساختمان های اجاره ای مناسب نیست چون جابجایی را هزینه بر می کند اما امکان جابجایی آن وجود دارد.

در یکی از پروژه هایی که در مشهد انجام دادم ساختمان اداره ای باید عوض می شد و تمام تجهیزات شبکه آن باید به ساختمان جدید منتقل میشد که پس از جمع آوری کابل ها و ترانک ها از ساختمان قدیمی از آن ها دوباره برای ساختمان جدید استفاده کردیم، البته مقداری از کابل ها و ترانک ها مجدد خریداری شدند و شبکه در ساختمان جدید با کلی هزینه راه اندازی شد.

 

از کدام شبکه استفاده کنیم؟

اما اینکه از چه نوع شبکه ای باید استفاده شود بستگی به نیاز و هزینه متفاوت است و نمی شود گفت شبکه کابلی خوب است یا شبکه بی سیم، تصمیم با کسی است که قرار است از آن شبکه استفاده کند.

اما من در این مقاله قصد دارم شبکه کابلی را توضیح را توضیح دهم و در مقاله های بعدی سایت بیکارنه به شبکه های بی سیم هم خواهم پرداخت.

 

****************************************

این مقاله قدم به قدم طراحی شده است پس توصیه می کنم به ترتیب فهرست زیر، آن را مطالعه کنی (روی هر بخش کلیک کن) و چنانچه نظر یا سوالی در رابطه با هر یک از بخش ها داشتی می توانی آن را زیر همان مقاله مطرح کنی.

 

فهرست مطالب:

معرفی خلاصه شبکه های کامپیوتری و انواع آن

شبکه بی سیم یا کابلی؟

اجزای یک شبکه کامپیوتر

کابل شبکه و انواع دسته بندی و سرعت آن

انواع رک شبکه و تجهیزات قابل نصب در آن

هاب، سوئیچ و روتر چیست؟ و چه کاربردی دارند؟

نقش سرور در شبکه چیست؟ و انواع سرور کدام اند؟

معرفی ترانک و داکت و اتصالات آن ها

معرفی کار نصاب شبکه پسیو و درآمد آن

آموزش قدم به قدم مراحل نصب و راه اندازی شبکه

مهدی محمدی
مهدی محمدی

مشتاقانه مشغول یادگیری انواع کار فنی هستم و بیکار نه را برای کسانی راه اندازی کردم که دوست دارند فنی شوند یا به کار فنی علاقه دارند و می‌خواهند مهارت‌های خودشان را افزایش دهند.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

لینک کوتاه :